ATATÜRK'ÜN SÖZLERİ∞

● DÜNYADA HER MİLLET, İCRAATINA TAHAMMÜL ETTİĞİ HÜKÜMETİN MESULİYETİNE ORTAK SAYILIR.

● BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR.

● EY YÜKSELEN YENİ NESİL, İSTİKBAL SİZİNDİR. CUMHURİYET'İ BİZ KURDUK, O'NU YÜKSELTECEK VE SÜRDÜRECEK SİZLERSİNİZ.

● HERKES ULUSAL GÖREVİNİ VE SORUMLULUĞUNU BİLMELİ, MEMLEKET MESELELERİ ÜZERİNDE O DÜŞÜNCEYLE, DÜŞÜNÜP ÇALIŞMAYI GÖREV EDİNMELİDİR.  

● KENDİNİZ İÇİN DEĞİL, BAĞLI BULUNDUĞUNUZ ULUS İÇİN ELBİRLİĞİ İLE ÇALIŞINIZ. ÇALIŞMALARIN EN YÜKSEĞİ BUDUR.

● EY TÜRK GENÇLİĞİ! BİRİNCİ VAZİFEN, TÜRK İSTİKLÂLİNİ, TÜRK CUMHURİYETİNİ, İLELEBET, MUHAFAZA VE MÜDAFAA ETMEKTİR.

● BUGÜN HEPİMİZE DÜŞEN ORTAK GÖREV; ULUSAL DEĞERLERE, BİLİNCE, CUMHURİYET'E SAHİP ÇIKMAK, ÇANAKKALE'Yİ, KURTULUŞ SAVAŞI'NI KAZANAN  RUHU KORUMAK VE BU BİLİNCİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAKTIR. TÜRK ULUSU DİLİ, KÜLTÜRÜ, TARİHİ VE SAYGIN KİMLİĞİYLE AYDINLIK YARINLARA EL ELE GÜÇLÜ BİÇİMDE YÜRÜYECEKTİR.

● SİZLER, YANİ YENİ TÜRKİYE'NİN GENÇ EVLATLARI! YORULSANIZ DAHİ BENİ TAKİP EDECEKSİNİZ... DİNLENMEMEK ÜZERE YÜRÜMEYE KARAR VERENLER, ASLA VE ASLA YORULMAZLAR. TÜRK GENÇLİĞİ GAYEYE, BİZİM YÜKSEK İDEALİMİZE DURMADAN, YORULMADAN YÜRÜYECEKTİR.

● ÖĞRETMENLER! CUMHURİYET SİZDEN DÜŞÜNCELERİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER İSTER.

● "...BU ULUSA VE ÜLKEYE HİZMET GÖREVİ BİTMEYECEKTİR."

● TÜRK MİLLETİ YENİ BİR İMAN VE KESİN BİR MİLLİ AZİM İLE YENİ BİR DEVLET KURMUŞTUR BU DEVLETİN DAYANDIĞI ESASLAR "TAM BAĞIMSIZLIK" VE "KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLİ EGEMENLİKTEN İBARETTİR. YENİ TÜRKİYE DEVLETİNİN YAPISININ RUHU MİLLİ EGEMENLİKTİR. MİLLETİN KAYITSIZ ŞARTSIZ EGEMENLİĞİDİR...

● HİÇBİR ŞEYE İHTİYACIMIZ YOK, YALNIZ BİR ŞEYE İHTİYACIMIZ VARDIR; ÇALIŞKAN OLMAK!

● BİZ BÜYÜK BİR İNKILAP YAPTIK. MEMLEKETİ BİR ÇAĞDAN ALIP YENİ BİR ÇAĞA GÖTÜRDÜK.

● DEVRİMİN AMACINI KAVRAMIŞ OLANLAR SÜREKLİ OLARAK ONU KORUMA GÜCÜNE SAHİP OLACAKLARDIR.

● NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

● MUALLİMLER! YENİ NESLİ, CUMHURİYETİN FEDAKÂR ÖĞRETMEN VE EĞİTİCİLERİ, SİZLER YETİŞTİRECEKSİNİZ, YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR. ESERİN KIYMETİ, SİZİN MAHARETİNİZ VE FEDAKÂRLIĞINIZ DERECESİYLE MÜTENASİP BULUNACAKTIR.

● ORDULARIMIZIN KAZANDIĞI ZAFER, SİZİN VE SİZİN ORDULARINIZIN ZAFERİ İÇİN YALNIZ ZEMİN HAZIRLADI... GERÇEK ZAFERİ SİZ KAZANACAK VE DEVAM EDECEKSİNİZ VE MUTLAKA BAŞARILI OLACAKSINIZ. 

● TÜRK ÇOCUĞU ECDADINI TANIDIKÇA DAHA BÜYÜK İŞLER YAPMAK İÇİN KENDİNDE KUVVET BULACAKTIR.

● "TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN, ÖZELLİKLE BUGÜNKÜ GENÇLİĞİNE VE YETİŞMEKTE OLAN ÇOCUKLARINA HİTAP EDİYORUM: BATI SENDEN, TÜRK'TEN ÇOK GERİYDİ. MANADA, FİKİRDE, TARİHTE BU BÖYLEYDİ. EĞER BUGÜN BATI TEKNİKTE BİR ÜSTÜNLÜK GÖSTERİYORSA, EY TÜRK ÇOCUĞU, O KABAHAT DA SENİN DEĞİL, SENDEN ÖNCEKİLERİN AFFEDİLMEZ İHMALİNİN BİR SONUCUDUR. ŞUNU DA SÖYLEYEYİM Kİ, ÇOK ZEKİSİN! .. BU BELLİ. FAKAT ZEKÂNI UNUT! .. DAİMA ÇALIŞKAN OL..."

● MİLLETLERİ KURTARANLAR YALNIZ VE ANCAK ÖĞRETMENLERDİR. ÖĞRETMENDEN, EĞİTİCİDEN MAHRUM BİR MİLLET, HENÜZ BİR MİLLET ADINI ALMA YETENEĞİ KAZANMAMIŞTIR.

● "TÜRKİYE CUMHURİYETİ'Nİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR..."

● "CUMHURİYETİ KURANLAR ONU KORUMAYA DA MUKTEDİR OLMALIDIR."

● TARİHİ YAŞADIĞIMIZ GİBİ YAZDIK, FAKAT GELECEĞİ CUMHURİYETE İNANANLARA, ONU KORUYANLARA VE YAŞATACAKLARA EMANET ETMEK LAZIMDIR.

● ASIL ÖNEMLİ OLAN VE MEMLEKETİ TEMELİNDEN YIKAN, HALKINI ESİR EDEN, İÇERDEKİ CEPHENİN SUSKUNLUĞUDUR.

● BENİM TÜRK MİLLETİNE, TÜRK CEMİYETİNE, TÜRKLÜĞÜN İSTİKBALİNE AİT ÖDEVLERİM BİTMEMİŞTİR, SİZ ONLARI TAMAMLAYACAKSINIZ. SİZ DE, SİZDEN SONRAKİLERE BENİM SÖZÜMÜ TEKRAR EDİNİZ.

● İSTİKLAL, İSTİKBAL, HÜRRİYET, HERŞEY ADALETLE KAİMDİR!

● ULUSLAR, EGEMENLİKLERİNİ GEÇİCİ BİLE OLSA, BIRAKACAĞI MECLİSLERE DAHİ GEREĞİNDEN FAZLA İNANMAMALI VE GÜVENMEMELİDİR. ÇÜNKÜ MECLİSLER BİLE DESPOTLUK YAPABİLİR VE BU DESPOTLUK BİREYSEL DESPOTLUKTAN DAHA TEHLİKELİ OLABİLİR. MECLİSLERİN ÖYLE KARARLARI OLABİLİR Kİ, BU KARARLAR ULUSUN YAŞAMINA GİDERİLMESİ OLANAKLI OLMAYAN ZARARLAR VEREBİLİR.

● GENÇLER CESARETİMİZİ TAKVİYE VE İDAME EDEN SİZLERSİNİZ. SİZ, ALMAKTA OLDUĞUNUZ TERBİYE VE İRFAN İLE İNSANLIK VE MEDENİYETİN, VATAN SEVGİSİNİN, FİKİR HÜRRİYETİNİN EN KIYMETLİ TİMSALİ OLACAKSINIZ. YÜKSELEN YENİ NESİL, İSTİKBAL SİZSİNİZ. CUMHURİYETİ BİZ KURDUK, ONU YÜKSELTECEK VE YAŞATACAK SİZSİNİZ.

● ÖĞRETMENLER! CUMHURİYET, FİKREN, İLMEN, FENNEN, BEDENEN KUVVETLİ VE YÜKSEK KARAKTERLİ MUHAFIZLAR İSTER. YENİ NESLİ BU ÖZELLİK VE KABİLİYETTE YETİŞTİRMEK SİZİN ELİNİZDEDİR.

● ÖĞRETMEN, YILLAR SONRA ÖDÜLÜNÜ ALIR.

● ÖĞRETMEN BİR KANDİLE BENZER, KENDİNİ TÜKETEREK BAŞKALARINA IŞIK VERİR.

● SÖZ KONUSU OLAN VATANSA, GERİSİ TEFERRUAT.

● YORULMADAN BENİ TAKİP EDECEĞİNİZİ SÖYLÜYORSUNUZ. FAKAT ARKADAŞLAR, YORULMADAN NE DEMEK? YORULMAMAK OLUR MU? ELBETTE YORULACAKSINIZ. BENİM SİZDEN İSTEDİĞİM ŞEY YORULMAMAK DEĞİL, YORULDUĞUNUZ ZAMAN DAHİ DURMADAN YÜRÜMEK, YORULDUĞUNUZ DAKİKADA DA DİNLENMEDEN BENİ TAKİP ETMEKTİR. YORGUNLUK HER İNSAN, HER MAHLÛK İÇİN TABİİ BİR HALETTİR, FAKAT İNSANDA YORGUNLUĞU YENEBİLECEK MÂNEVİ BİR KUVVET VARDIR Kİ, İŞTE BU KUVVET YORULANLARI DİNLENDİRMEDEN YÜRÜTÜR.

● MİLLİ EGEMENLİK ÖYLE BİR NURDUR Kİ, ONUN KARŞISINDA ZİNCİRLER ERİR, TAÇ VE TAHTLAR BATAR, MAHVOLUR. MİLLETLERİN ESİRLİĞİ ÜZERİNE KURULMUŞ MÜESSESELER HER TARAFTA YIKILMAYA MAHKUMDURLAR.

● CUMHURİYET FİKİR SERBESTLİĞİ TARAFTARIDIR. SAMİMİ VE MEŞRU OLMAK ŞARTIYLA HER FİKRE SAYGI DUYARIZ.

● GERÇİ BİZE MİLLİYETÇİ DERLER. AMA, BİZ ÖYLE MİLLİYETÇİLERİZ Kİ, İŞBİRLİĞİ EDEN BÜTÜN MİLLETLERE HÜRMET VE RİAYET EDERİZ. ONLARIN MİLLİYETLERİNİN BÜTÜN İCAPLARINI TANIRIZ. BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZ HERHALDE HODBİNCE VE MAĞRURCA BİR MİLLİYETÇİLİK DEĞİLDİR.

● ÖYLE İSTİYORUM Kİ, TÜRK DİLİ BİLİM YÖNTEMLERİYLE KURALLARINI ORTAYA KOYSUN VE HER DALDA YAZI YAZANLAR, BÜTÜN TERİMLERİYLE ÇOĞUNLUĞUN ANLAYABİLECEĞİ GÜZEL, AHENKLİ DİLİMİZİ KULLANSINLAR.

● OKUL, GENÇ BEYİNLERE İNSANLIĞA SAYGIYI, MİLLET VE ÜLKEYE SEVGİYİ, BAĞIMSIZLIK ONURUNU ÖĞRETİR.

● OKUL SAYESİNDE, OKULUN VERECEĞİ İLİM VE FEN SAYESİNDEDİR Kİ, TÜRK MİLLETİ, TÜRK SANATI, TÜRK İKTİSADİYATI, TÜRK ŞİİR VE EDEBİYATI BÜTÜN GÜZELLİKLERİYLE GELİŞİR.

● MÜSPET BİLİMLERİN TEMELLERİNE DAYANAN, GÜZEL SANATLARI SEVEN, FİKİR TERBİYESİNDE OLDUĞU KADAR BEDEN TERBİYESİNDE DE KABİLİYETİ ARTMIŞ VE YÜKSELMİŞ OLAN ERDEMLİ, KUDRETLİ BİR NESİL YETİŞTİRMEK ANA SİYASETİMİZİN AÇIK DİLEĞİDİR.

● BİLELİM Kİ, MİLLİ BENLİĞİNİ BİLMEYEN MİLLETLER, BAŞKA MİLLETLERE YEM OLURLAR.

● MİLLETLERİN TARİHİNDE BAZI DÖNEMLER VARDIR Kİ, BELLİ AMAÇLARA ERİŞEBİLMEK İÇİN MADDÎ VE MANEVÎ NE KADAR KUVVET VARSA HEPSİNİ BİR ARAYA TOPLAMAK VE AYNI DOĞRULTUYA YÖNELTMEK GEREKİR. YAKIN YILLARDA MİLLETİMİZ, BÖYLE BİR TOPLANMA VE BİRLEŞME HAREKETİNİN ÖNEMLİ SONUÇLARINI KAVRAMIŞTIR. MEMLEKETİN VE DEVRİMİN, İÇERİDEN VE DIŞARIDAN GELEBİLECEK TEHLİKELERE KARŞI KORUNMASI İÇİN, BÜTÜN MİLLİYETÇİ VE CUMHURİYETÇİ KUVVETLERİN BİR YERDE TOPLANMASI GEREKİR. AYNI CİNSTEN OLAN KUVVETLER, ORTAK AMAÇ YOLUNDA BİRLEŞMELİDİR.

● BİRÇOK GÜÇLÜKLER VE ENGELLER KARŞISINDA BULUNDUĞUMUZU BİLİYORUZ. BUNLARIN HEPSİNİ İNCELEME İLE, GAYRET VE İMAN İLE VE MİLLET AŞKININ SARSILMAZ KUVVETİYLE BİRER BİRER ÇÖZÜP SONUÇLANDIRACAĞIZ. O MİLLET AŞKI Kİ, HER ŞEYE RAĞMEN İÇİMİZDE SÖNMEZ BİR KUVVET, DAYANIKLILIK VE ATEŞ KAYNAĞIDIR.

● BİZİM MİLLETİMİZ VATANI İÇİN, ÖZGÜRLÜĞÜ VE EGEMENLİĞİ İÇİN ÖZVERİLİ BİR HALKTIR; BUNU KANITLADI. MİLLETİMİZ, YAPTIĞI DEVRİMLERİN KISKANÇ SAVUNUCUSUDUR DA. BENLİĞİNDE BU ERDEMLER YERLEŞMİŞ BİR MİLLETİ, YÜRÜMEKTE OLDUĞU DOĞRU YOLDAN HİÇBİR KİMSE, HİÇBİR KUVVET ALIKOYAMAZ.

● ARKADAŞLAR! DEVRİMİMİZ TÜRKİYE'NİN YÜZYILLAR İÇİN MUTLULUĞUNU ÜSTLENMİŞTİR. BİZE DÜŞEN ONU KAVRAYARAK VE TAKDİR EDEREK ÇALIŞMAKTIR. 

● ADIMLARINI, ATTIĞIMIZ UYGARLIK VE YENİLİK ADIMLARINA UYDURMAK İSTEMEYENLER NE TALİHSİZDİRLER! BU GİBİLER HÂLÂ MİLLETİ ALDATACAKLARINI ÜMİT EDİYORLARSA BU ÜMİTLERİ, KENDİLERİNİN ZARARA UĞRAMALARINDAN BAŞKA BİR SONUÇ VERMEYECEĞİNE ŞİMDİDEN EMİN OLABİLİRLER. 

● BİZ CAHİL DEDİĞİMİZ ZAMAN, MEKTEPTE OKUMAMIŞ OLANLARI KASTETMİYORUZ. KASTETTİĞİMİZ İLİM, HAKİKATİ BİLMEKTİR. YOKSA OKUMUŞ OLANLARDAN EN BÜYÜK CAHİLLER ÇIKTIĞI GİBİ, HİÇ OKUMAK BİLMEYENLERDEN DE HAKİKATİ GÖREN GERÇEK ALİMLER ÇIKABİLİR.

● BİZ TÜRKLER, BÜTÜN TARİHİMİZ BOYUNCA HÜRRİYET VE İSTİKLÂLE TİMSAL OLMUŞ BİR MİLLETİZ.

● NE KADAR ZENGİN VE MÜREFFEH OLURSA OLSUN, İSTİKLÂLDEN MAHRUM BİR MİLLET, MEDENÎ İNSANLIK KARŞISINDA UŞAK OLMAK MEVKİİNDEN YÜKSEK BİR MUAMELEYE LÂYIK SAYILAMAZ.

● ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR. BEN MİLLETİMİN EN BÜYÜK VE ECDADIMIN EN DEĞERLİ MİRASI OLAN BAĞIMSIZLIK AŞKI İLE DOLU BİR ADAMIM. ÇOCUKLUĞUMDAN BUGÜNE KADAR AİLEVÎ, HUSUSÎ VE RESMÎ HAYATIMIN HER SAFHASINI YAKINDAN BİLENLER BU AŞKIM MALUMDUR. BENCE BİR MİLLETE ŞEREFİN, HAYSİYETİN, NAMUSUN VE İNSANLIĞIN VÜCUT VE BEKA BULABİLMESİ MUTLAKA O MİLLETİN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞINA SAHİP OLMASIYLA KAİMDİR. BEN ŞAHSEN BU SAYDIĞIM VASIFLARA, ÇOK EHEMMİYET VERİRİM. VE BU VASIFLARIN KENDİMDE MEVCUT OLDUĞUNU İDDİA EDEBİLMEK İÇİN MİLLETİMİN DE AYNI VASIFLARI TAŞIMASINI ESAS ŞART BİLİRİM. BEN YAŞABİLMEK İÇİN MUTLAKA BAĞIMSIZ BİR MİLLETİN EVLADI KALMALIYIM. BU SEBEPLE MİLLİ BAĞIMSIZLIK BENCE BİR HAYAT MESELESİDİR. MİLLET VE MEMLEKETİN MENFAATLERİ İCAP ETTİRİRSE, İNSANLIĞI TEŞKİL EDEN MİLLETLERDEN HER BİRİYLE MEDENİYET İCABI OLAN DOSTLUK VE SİYASET MÜNASEBETLERİNİ BÜYÜK BİR HASSASİYETLE TAKDİR EDERİM. ANCAK, BENİM MİLLETİMİ ESİR ETMEK İSTEYEN HERHANGİ BİR MİLLETİN, BU ARZUSUNDAN VAZGEÇİNCEYE KADAR, AMANSIZ DÜŞMANIYIM.

● YURTTA SULH, CİHANDA SULH.

● TÜRK MİLLETİNİN İSTİDADI VE KATİ KARARI MEDENİYET YOLUNDA DURMADAN, YILMADAN İLERLEMEKTİR.

● TÜRK MİLLETİNİN KARAKTER VE ADETLERİNE EN UYGUN OLAN İDARE, CUMHURİYET İDARESİDİR.

● YENİ KUŞAK, EN BÜYÜK CUMHURİYETÇİLİK DERSİNİ BUGÜNKÜ ÖĞRETMENLER TOPLULUĞUNDAN VE ONLARIN YETİŞTİRECEKLERİ ÖĞRETMENLERDEN ALACAKTIR.

● MİLLİ MÜCADELELERE ŞAHSÎ HIRS DEĞİL, MİLLİ İDEAL, MİLLİ ONUR SEBEP OLMUŞTUR.

● BİR MİLLET EĞİTİM ORDUSUNA SAHİP OLMADIKÇA, SAVAŞ MEYDANLARINDA NE KADAR PARLAK ZAFERLER ELDE EDERSE ETSİN, O ZAFERLERİN KALICI SONUÇLAR VERMESİ ANCAK EĞİTİM ORDUSUYLA MÜMKÜNDÜR.

● MİLLİ HİS İLE DİL ARASINDAKİ BAĞ ÇOK KUVVETLİDİR. DİLİN MİLLİ VE ZENGİN OLMASI, MİLLİ HİSSİN GELİŞMESİNDE BAŞLICA ETKENDİR. TÜRK DİLİ, DİLLERİN EN ZENGİNLERİNDENDİR. YETER Kİ, BU DİL ŞUURLA İŞLENSİN. ÜLKESİNİ, YÜKSEK BAĞIMSIZLIĞINI KORUMASINI BİLEN TÜRK MİLLETİ, DİLİNİ DE YABANCI DİLLER BOYUNDURUĞUNDAN KURTARMALIDIR.

● BİR DİNİN TABİİ OLMASI İÇİN AKLA, FENNE, İLME VE MANTIĞA UYGUN OLMASI LAZIMDIR.

● HER FERT İSTEDİĞİNİ DÜŞÜNMEK, İSTEDİĞİNE İNANMAK, KENDİNE MAHSUS SİYASİ BİR FİKRE SAHİP OLMAK, SEÇTİĞİ BİR DİNİN İCAPLARINI YAPMAK VEYA YAPMAMAK HAK VE HÜRRİYETİNE SAHİPTİR. KİMSENİN FİKRİNE VE VİCDANINA HAKİM OLUNAMAZ.

● TÜRK MİLLETİNİN İSTİDADI VE KESİN KARARI MEDENİYET YOLUNDA, DURMADAN, YILMADAN İLERLEMEKTİR.

● MEDENİ OLMAYAN İNSANLAR, MEDENİ OLANLARIN AYAKLARI ALTINDA KALMAYA MAHKUMDURLAR.

● BÜYÜK DİNİMİZ ÇALIŞMAYANIN İNSANLIKLA HİÇ İLGİSİ OLMADIĞINI BİLDİRİYOR. BAZI KİMSELER ÇAĞDAŞ OLMAYI KÂFİR OLMAK SAYIYORLAR. ASIL KÜFÜR ONLARIN BU ZANNIDIR. BU YANLIŞ TEFSİRİ YAPANLARIN MAKSADI İSLÂMLARIN KÂFİRLERE ESİR OLMASINI İSTEMEK DEĞİL DE NEDİR? HER SARIKLIYI HOCA SANMAYIN, HOCA OLMAK SARIKLA DEĞİL, DİMAĞLADIR.

● ARKADAŞLAR, EFENDİLER VE EY MİLLET, İYİ BİLİNİZ Kİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞEYHLER, DERVİŞLER, MÜRİTLER, MECZUPLAR MEMLEKETİ OLAMAZ. EN DOĞRU, EN HAKİKİ TARİKAT, MEDENİYET TARİKATIDIR.

● MEDENİYETİN EMİR VE TALEP ETTİĞİNİ YAPMAK İNSAN OLMAK İÇİN YETERLİDİR.

● BİZ DÜNYA MEDENİYETİ AİLESİ İÇİNDE BULUNUYORUZ. MEDENİYETİN BÜTÜN İCAPLARINI TATBİK EDECEĞİZ.

● DÜNYANIN HER TARAFINDAN ÖĞRETMENLER İNSAN TOPLULUĞUNUN EN FEDAKÂR VE MUHTEREM UNSURLARIDIR.

● BİZİM DEVLET İDARESİNDE TAKİP ETTİĞİMİZ PRENSİPLERİ, GÖKTEN İNDİĞİ SANILAN KİTAPLARIN DOGMALARIYLA ASLA BİR TUTMAMALIDIR. BİZ, İLHAMLARIMIZI, GÖKTEN VE GAİPTEN DEĞİL, DOĞRUDAN DOĞRUYA HAYATTAN ALMIŞ BULUNUYORUZ.

● MİLLETİMİZ HER GÜÇLÜK VE ZORLUK KARŞISINDA, DURMADAN İLERLEMEKTE VE YÜKSELMEKTEDİR. BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN BU YOLDAKİ HIZINI, HER VASITAYLA ARTTIRMAYA ÇALIŞMAK, BİZİM HEPİMİZİN EN KUTLU VAZİFEMİZDİR.

● İNSAN TOPLULUĞU KADIN VE ERKEK DENİLEN İKİ CİNS İNSANDAN MÜREKKEPTİR. KABİL MİDİR Kİ, BU KÜTLENİN BİR PARÇASINI İLERLETELİM, ÖTEKİNİ İHMAL EDELİM DE KÜTLENİN BÜTÜNLÜĞÜ İLERLEYEBİLSİN? MÜMKÜN MÜDÜR Kİ, BİR CİSMİN YARISI TOPRAĞA ZİNCİRLERLE BAĞLI KALDIKÇA ÖTEKİ KISMI GÖKLERE YÜKSELEBİLSİN?

● EY KAHRAMAN TÜRK KADINI, SEN YERDE SÜRÜNMEYE DEĞİL, OMUZLAR ÜZERİNDE GÖKLERE YÜKSELMEYE LAYIKSIN.

● KADINLARIMIZ İÇİN ASIL MÜCADELE ALANI, ASIL ZAFER KAZANILMASI GEREKEN ALAN, BİÇİM VE KILIKTA BAŞARIDAN ÇOK, IŞIKLA, BİLGİ VE KÜLTÜRLE, GERÇEK FAZİLETLE SÜSLENİP DONANMAKTIR. BEN MUHTEREM HANIMLARIMIZIN AVRUPA KADINLARININ AŞAĞISINDA KALMAYACAK, AKSİNE PEK ÇOK YÖNDEN ONLARIN ÜSTÜNE ÇIKACAK ŞEKİLDE IŞIKLA, BİLGİ VE KÜLTÜRLE DONANACAKLARINDAN ASLA ŞÜPHE ETMEYEN VE BUNA KESİNLİKLE EMİN OLANLARDANIM.

● ANALARIN BUGÜNKÜ EVLATLARINA VERECEĞİ TERBİYE ESKİ DEVİRLERDEKİ GİBİ BASİT DEĞİLDİR. BUGÜNÜN ANALARI İÇİN GEREKLİ VASIFLARI TAŞIYAN EVLAT YETİŞTİRMEK, EVLATLARINI BUGÜNKÜ HAYAT İÇİN FAAL BİR UZUV HALİNE KOYMAK PEK ÇOK YÜKSEK VASIFLAR TAŞIMALARINA BAĞLIDIR. ONUN İÇİN KADINLARIMIZ, HATTÂ ERKEKLERİMİZDEN ÇOK AYDIN, DAHA ÇOK FEYİZLİ, DAHA FAZLA BİLGİLİ OLMAYA MECBURDURLAR; EĞER HAKİKATEN MİLLETİN ANASI OLMAK İSTİYORLARSA.

● BEN İCAP ETTİĞİ ZAMAN EN BÜYÜK HEDİYEM OLMAK ÜZERE, TÜRK MİLLETİNE CANIMI VERECEĞİM.

● ÇALIŞMAK DEMEK, BOŞUNA YORULMAK, TERLEMEK DEĞİLDİR. ZAMANIN GEREKLERİNE GÖRE BİLİM VE TEKNİK VE HER TÜRLÜ UYGAR BULUŞLARDAN AZAMİ DERECEDE İSTİFADE ETMEK ZORUNLUDUR.

● HİÇBİR ZAFER AMAÇ DEĞİLDİR. ZAFER, ANCAK KENDİSİNDEN DAHA BÜYÜK BİR AMACI ELDE ETMEK İÇİN BELLİ BAŞLI BİR VASITADIR.

● ZAFER, BİR FİKRİN İSTİHSÂLİNE (ELDE EDİLMESİNE) HİZMETİ NİSPETİNDE KIYMET (DEĞER) İFADE EDER. BİR FİKRİN İSTİHSÂLİNE DAYANMAYAN BİR ZAFER PÂYİDAR OLAMAZ (YAŞAYAMAZ). O, BOŞ BİR GAYRETTİR.

● HER BÜYÜK MEYDAN MUHAREBESİNDEN, HER BÜYÜK ZAFERİN KAZANILMASINDAN SONRA YENİ BİR ÂLEM (DÜNYA) DOĞMALIDIR, DOĞAR. YOKSA BAŞLI BAŞINA BİR ZAFER, BOŞA GİTMİŞ BİR GAYRET OLUR.

● TÜRKİYE'NİN ASIL SAHİBİ VE EFENDİSİ, GERÇEK ÜRETİCİ OLAN KÖYLÜDÜR. O HALDE, HERKESTEN DAHA ÇOK REFAH, SAADET VE SERVETE MÜSTAHAK VE LAYIK OLAN KÖYLÜDÜR. ONUN İÇİN, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NİN İKTİSADİ SİYASETİ BU ASLÎ GAYEYE ERİŞMEK MAKSADINI GÜDER.

● BASIN MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR. BAŞLIBAŞINA BİR KUVVET, BİR OKUL, BİR ÖNCÜDÜR.

● EKONOMİK KALKINMA, TÜRKİYE'NİN HÜR, MÜSTAKİL, DAİMA DAHA KUVVETLİ, DAİMA DAHA REFAHLI TÜRKİYE İDEALİNİN BELKEMİĞİDİR.

● TAM BAĞIMSIZLIK, ANCAK EKONOMİK BAĞIMSIZLIKLA MÜMKÜNDÜR.

● HÜRRİYET OLMAYAN BİR MEMLEKETTE ÖLÜM VE ÇÖKÜŞ VARDIR. HER İLERLEYİŞİN VE KURTULUŞUN ANASI HÜRRİYETTİR.

● BİZ KİMSENİN DÜŞMANI DEĞİLİZ. YALNIZ İNSANLIĞIN DÜŞMANI OLANLARIN DÜŞMANIYIZ.

● TARİH BİR MİLLETİN KANINI, VARLIĞINI HİÇBİR ZAMAN İNKAR EDEMEZ.

● ADALET GÜCÜ BAĞIMSIZ OLMAYAN BİR MİLLETİN, DEVLET HALİNDE VARLIĞI KABUL OLUNAMAZ.

● MİLLETE EFENDİLİK YOKTUR. HİZMET VARDIR. BU MİLLETE HİZMET EDEN ONUN EFENDİSİ OLUR.

● BİZ BARIŞ İSTİYORUZ DEDİĞİMİZ ZAMAN TAM BAĞIMSIZLIK DEDİĞİMİZİ HERKESİN ANLAMASI GEREKİR.

● SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR.  

● TÜKETİCİ YAŞAMAK İYİ DEĞİLDİR. ÜRETİCİ OLALIM.

● SİYASİ, ASKERİ ZAFERLER NE KADAR BÜYÜK OLURLARSA OLSUNLAR, EKONOMİK ZAFERLERLE TAÇLANDIRILMAZLARSA MEYDANA GELEN ZAFERLER DEVAMLI OLAMAZ, AZ ZAMANDA SÖNER.

● MEMLEKET MUTLAKA MODERN MEDENİ VE YENİ OLACAKTIR. BİZİM İÇİN BU HAYAT DAVASIDIR.

● YENİ TÜRKİYE DEVLETİ TEMELLERİNİ SÜNGÜYLE DEĞİL, SÜNGÜNÜN DE DAYANDIĞI EKONOMİ İLE KURACAKTIR. YENİ TÜRKİYE DEVLETİ CİHANGİR BİR DEVLET OLMAYACAKTIR. FAKAT YENİ TÜRKİYE DEVLETİ BİR EKONOMİ DEVLETİ OLACAKTIR.

● BİR MİLLET Kİ RESİM YAPMAZ, BİR MİLLET Kİ HEYKEL YAPMAZ, BİR MİLLET Kİ TEKNİĞİN GEREKTİRDİĞİ ŞEYLERİ YAPMAZ, İTİRAF ETMELİ Kİ O MİLLETİN İLERLEME YOLUNDA YERİ YOKTUR.

● DEVRİM YASASI, ELDEKİ YASALARIN ÜSTÜNDEDİR. BİZİ ÖLDÜRMEDİKÇE, BİZİM KAFALARIMIZDAKİ AKIMI BOĞMADIKÇA, BAŞLADIĞIMIZ DEVRİM VE YENİLİK BİR AN BİLE DURMAYACAKTIR. BİZDEN SONRAKİ DÖNEMLERDE DE BÖYLE OLACAKTIR.

● BÜYÜK BAŞARILAR, DEĞERLİ ANALARIN YETİŞTİRDİKLERİ SEÇKİN ÇOCUKLARIN YARDIMIYLA MEYDANA GELİR.

● TOPLUMDAKİ BAŞARISIZLIĞIN SEBEBİ, KADINLARIMIZA KARŞI GÖSTERDİĞİMİZ İHMAL VE KUSURDAN DOĞMAKTADIR.

● BU MEMLEKET DÜNYANIN BEKLEMEDİĞİ, ASLA UMUT ETMEDİĞİ AYRICALIKLI BİR VAROLUŞA SAHNE OLDU. BU SAHNE EN AZ 7 BİN SENELİK BİR TÜRK BEŞİĞİDİR. BEŞİK DOĞANIN RÜZGARIYLA SALLANDI; BEŞİĞİN İÇİNDEKİ ÇOCUK DOĞANIN YAĞMURLARIYLA YIKANDI, O ÇOCUK DOĞANIN ŞİMŞEKLERİNDEN, YILDIRIMLARINDAN, KASIRGALARINDAN EVVELA KORKAR GİBİ OLDU SONRA ONLARA ALIŞTI; ONLARIN OĞLU OLDU. BİR GÜN O DOĞA ÇOCUĞU, DOĞA OLDU; ŞİMŞEK, YILDIRIM, GÜNEŞ OLDU; TÜRK OLDU... TÜRK BUDUR. YILDIRIMDIR, KASIRGADIR, DÜNYAYI AYDINLATAN GÜNEŞTİR.

● DÜNYADA HERŞEY İÇİN, MEDENİYET İÇİN, HAYAT İÇİN, BAŞARI İÇİN, EN HAKİKİ MÜRŞİT BİLİMDİR, FENDİR.  

● YAPTIĞIMIZ VE YAPMAKTA OLDUĞUMUZ İNKILAPLARIN AMACI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ HALKINI TAMAMEN ÇAĞIMIZA UYGUN VE BÜTÜN MANA VE BİÇİMİYLE UYGAR BİR TOPLUM HALİNE DEĞİŞTİRMEKTİR.

● BÜTÜN DÜNYA BİLSİN Kİ, BENİM İÇİN BİR YANDAŞLIK VARDIR: CUMHURİYET YANDAŞLIĞI, DÜŞÜNSEL VE TOPLUMSAL DEVRİM YANDAŞLIĞI. BU NOKTADA YENİ TÜRKİYE TOPLULUĞUNDA, BİR BİREYİ BUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUM.

● SAVAŞ ZARURİ VE HAYATİ OLMALIDIR. MİLLETİN HAYATI TEHLİKEYE MARUZ KALMADIKÇA SAVAŞ BİR CİNAYETTİR.

● GENÇLİĞİ YETİŞTİRİNİZ. ONLARA İLİM VE İRFANIN MÜSPET FİKİRLERİNİ VERİNİZ. GELECEĞİN AYDINLIĞINA ONLARLA KAVUŞACAKSINIZ. 

● BOMBASIRTI OLAYI (14 MAYIS 1915) ÇOK ÖNEMLİ VE DÜNYA SAVAŞ TARİHİNDE EŞİNE RASTLANMASI MÜMKÜN OLMAYAN BİR OLAYDIR. KARŞILIKLI SİPERLER ARASI 8 METRE, YANİ ÖLÜM KESİN. BİRİNCİ SİPERDEKİLERİN HEPSİ KURTULMAMACASINA DÜŞÜYOR. İKİNCİ SİPERDEKİLER YILDIRIM GİBİ ONLARIN YERLERİNE GİDİYOR. FAKAT NE KADAR İMRENİLECEK BİR SOĞUK KANLILIKLA BİLİYOR MUSUNUZ? BOMBA, ŞARAPNEL, KURŞUN YAĞMURU ALTINDA ÖLENİ GÖRÜYOR, ÜÇ DAKİKAYA KADAR ÖLECEĞİNİ BİLİYOR VE EN UFAK BİR ÇEKİNME BİLE GÖSTERMİYOR. SARSILMA YOK. OKUMA BİLENLER KUR' AN-I KERİM OKUYOR VE CENNETE GİTMEYE HAZIRLANIYOR. BİLMEYENLERSE KELİME-İ ŞAHADET GETİRİYOR VE EZAN OKUYARAK YÜRÜYORLAR. SICAK CEHENNEM GİBİ KAYNIYOR. İŞTE BU TÜRK ASKERİNDEKİ RUH KUVVETİNİ GÖSTEREN DÜNYANIN HİÇBİR ASKERİNDE BULUNMAYAN TEBRİKE DEĞER BİR ÖRNEKTİR. EMİN OLMALISINIZ Kİ ÇANAKKALE SAVAŞLARINI KAZANDIRAN BU YÜKSEK RUHTUR.  

● TAM BAĞIMSIZLIK, ANCAK MALİ BAĞIMSIZLIK İLE MÜMKÜNDÜR. BİR DEVLETİN MALİYESİ BAĞIMSIZLIKTAN YOKSUN OLUNCA, O DEVLETİN BÜTÜN HAYAT IŞIKLARINDA BAĞIMSIZLIK FELÇ OLUR. 

● DİN BİR VİCDAN MESELESİDİR. HERKES VİCDANININ EMRİNE UYMAKTA SERBESTTİR. BİZ DİNE SAYGI GÖSTERİRİZ. DÜŞÜNÜŞE VE DÜŞÜNCEYE MUHALİF DEĞİLİZ. BİZ SADECE DİN İŞLERİNİ, MİLLET VE DEVLET İŞLERİYLE KARIŞTIRMAMAYA ÇALIŞIYOR, KASDE VE FİİLE DAYANAN TAASSUPKÂR HAREKETLERDEN SAKINIYORUZ.

● SÜNGÜLERLE, SİLAHLARLA VE KANLA KAZANDIĞIMIZ ASKERİ ZAFERLERDEN SONRA, KÜLTÜR, BİLİM, FEN VE EKONOMİ ALANLARINDA DA ZAFERLER KAZANMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

● ZAFER, "ZAFER BENİMDİR" DİYEBİLENİNDİR. BAŞARI İSE, "BAŞARACAĞIM" DİYE BAŞLAYARAK SONUNDA "BAŞARDIM" DİYEBİLENİNDİR.

● EGEMENLİK VERİLMEZ, ALINIR.

● TÜRK MİLLETİ BAĞIMSIZ YAŞAMIŞ VE BAĞIMSIZLIĞI VAROLMALARININ YEGANE KOŞULU OLARAK KABUL ETMİŞ CESUR İNSANLARIN TORUNLARIDIR. BU MİLLET HİÇBİR ZAMAN HÜR OLMADAN YAŞAMAMIŞTIR, YAŞAYAMAZ VE YAŞAMAYACAKTIR.

● MİLLETİMİZ DAVRANIŞLARINDA VE GAYRETLERİNDE SARSILMAZ BİR BÜTÜNLÜK GÖSTERDİĞİ İÇİN BAŞARILI OLMUŞTUR.

● NE KADAR ZENGİN VE MÜREFFEH OLURSA OLSUN, İSTİKLÂLDEN MAHRUM BİR MİLLET, MEDENÎ İNSANLIK KARŞISINDA UŞAK OLMAK MEVKİİNDEN YÜKSEK BİR MUAMELEYE LÂYIK SAYILAMAZ.

● MİLLİ EGEMENLİK ÖYLE BİR NURDUR Kİ, ONUN KARŞISINDA ZİNCİRLER ERİR, TAÇ VE TAHTLAR BATAR, MAHVOLUR. MİLLETLERİN ESİRLİĞİ ÜZERİNE KURULMUŞ MÜESSESELER HER TARAFTA YIKILMAYA MAHKUMDURLAR

● BU MİLLETE ÇOK ŞEY ÖĞRETEBİLDİM AMA ONLARA UŞAK OLMAYI BİR TÜRLÜ ÖĞRETEMEDİM.

● MİLLİ MÜCADELELERE ŞAHSÎ HIRS DEĞİL, MİLLİ İDEAL, MİLLİ ONUR SEBEP OLMUŞTUR.

● "TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİ YÜKSEKTİR. TÜRK MİLLETİ ÇALIŞKANDIR. TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR... TÜRK MİLLETİ MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GÜÇLÜKLERİ YENMESİNİ BİLMİŞTİR… TÜRK MİLLETİNİN TARİHİ BİR NİTELİĞİ DE GÜZEL SANATLARI SEVMEK VE ONDA YÜKSELMEKTİR. TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK MİLLET OLDUĞUNU BÜTÜN MEDENİ ALEM, AZ ZAMANDA, BİR KERE DAHA TANIYACAKTIR..."

● "TÜRKLÜĞÜN UNUTULMUŞ BÜYÜK MEDENİ VASFI VE BÜYÜK MEDENİ KABİLİYETİ, BUNDAN SONRAKİ GELİŞMESİ İLE GELECEĞİN YÜKSEK MEDENİYET UFKUNDA YENİ BİR GÜNEŞ GİBİ DOĞACAKTIR."

● "TÜRK’ÜN HAYSİYETİ, ONURU VE KABİLİYETİ ÇOK YÜKSEK VE BÜYÜKTÜR."

● "TÜRK MİLLETİ GÜZEL HER ŞEYİ HER MEDENİ ŞEYİ, HER YÜKSEK ŞEYİ SEVER, TAKDİR EDER. FAKAT MUHAKKAKTIR Kİ, HER ŞEYİN ÜSTÜNDE TAKTİR ETTİĞİ BİR ŞEY VARSA O DA KAHRAMANLIKTIR."

● "BİZİM MİLLETİMİZ, VATANI İÇİN, HÜRRİYETİ VE EGEMENLİĞİ İÇİN FEDAKAR BİR HALKTIR."

● "TÜRK ESİRLİK KABUL ETMEYEN BİR MİLLETTİR."

● "BİZİM BAŞKA MİLLETLERDEN HİÇ BİR EKSİĞİMİZ YOK. CESURUZ, ZEKİYİZ, ÇALIŞKANIZ, YÜKSEK AMAÇLAR UĞRUNDA ÖLMESİNİ BİLİRİZ."

● "BÜYÜK ŞEYLERİ BÜYÜK MİLLETLER YAPAR."

● "TÜRK MİLLETİNİN SON YILLARDA GÖSTERDİĞİ HARİKALARIN YAPTIĞI SİYASİ VE SOSYAL İNKILAPLARIN GERÇEK SAHİBİ KENDİSİDİR. MİLLETİMİZDE BU KABİLİYET VE TEKAMÜL VAR OLMASAYDI, ONU YARATMAYA HİÇBİR KUVVET VE KUDRET YETERLİ OLAMAZDI."

● "BU MİLLET KILI KIPIRDAMADAN DAVA UĞRUNA CANINI VERMEYE RAZI OLMASAYDI BEN HİÇ BİRŞEY YAPAMAZDIM."

● "GİRİŞTİĞİMİZ BÜYÜK İŞLERDE, MİLLETİMİZİN YÜKSEK KABİLİYET VE YÜKSEK SAĞDUYUSU BAŞLICA REHBERİMİZ VE BAŞARI KAYNAĞIMIZ OLMUŞTUR."

● "TÜRK KUVVET VE ZEKASININ YENMEDİĞİ VE YENEMEYECEĞİ GÜÇLÜK YOKTUR."

● "BENİM HAYATTA YEGANE FAHRİM, SERVETİM TÜRKLÜKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR."

● "GEREKTİĞİNDE VATAN İÇİN BİR TEK FERT GİBİ YEKPARE AZİM VE KARAR İLE ÇALIŞMASINI BİLEN BİR MİLLET ELBETTE BÜYÜK BİR GELECEĞE LAYIK VE ADAY OLAN BİR MİLLETTİR."

● İKİ MUSTAFA KEMAL VARDIR: BİRİ BEN, ET VE KEMİK, GEÇİCİ MUSTAFA KEMAL... İKİNCİ MUSTAFA KEMAL, ONU "BEN" KELİMESİYLE İFADE EDEMEM; O, BEN DEĞİL, BİZDİR! O, MEMLEKETİN HER KÖŞESİNDE YENİ FİKİR, YENİ HAYAT VE BÜYÜK ÜLKÜ İÇİN UĞRAŞAN AYDIN VE SAVAŞÇI BİR TOPLULUKTUR. BEN, ONLARIN RÜYASINI TEMSİL EDİYORUM. BENİM TEŞEBBÜSLERİM, ONLARIN ÖZLEMİNİ ÇEKTİKLERİ ŞEYLERİ TATMİN İÇİNDİR. O MUSTAFA KEMAL SİZSİNİZ, HEPİNİZSİNİZ. GEÇİCİ OLMAYAN, YAŞAMASI VE BAŞARILI OLMASI GEREKEN MUSTAFA KEMAL ODUR!

● "BİR MİLLETİN BAŞARISI, MUTLAKA BÜTÜN MİLLİ GÜÇLERİN BİR İSTİKAMETTE OLUŞMASIYLA MÜMKÜNDÜR. BU NEDENLE BİLELİM Kİ, ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARI, MİLLETİN GÜÇ BİRLİĞİ ETMESİNDEN, ORTAK HAREKET ETMESİNDEN İLERİ GELMİŞTİR. EĞER AYNI BAŞARI VE ZAFERLERİ GELECEKTE DE TEKRARLAMAK İSTİYORSAK, AYNİ ESASA DAYANALIM VE AYNI ŞEKİLDE YÜRÜYELİM."

● "ÖĞRETMENLER; CUMHURİYETİN FEDAKAR ÖĞRETMEN VE EĞİTİMCİLERİ, YENİ NESLİ SİZLER YETİŞTİRECEKSİNİZ. VE YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR. ESERİN KIYMETİ, SİZİN BECERİNİZ VE FEDAKARLIĞINIZIN DERECESİYLE ORANTILI OLACAKTIR. CUMHURİYET; FİKREN, İLMEN, FENNEN, BEDENEN KUVVETLİ VE YÜKSEK KARAKTERLİ KORUYUCULAR İSTER. YENİ NESLİ, BU ÖZELLİK VE KABİLİYETTE YETİŞTİRMEK SİZİN ELİNİZDEDİR... SİZİN BAŞARINIZ CUMHURİYETİN BAŞARISI OLACAKTIR."

● "BENİ GÖRMEK DEMEK MUTLAKA YÜZÜMÜ GÖRMEK DEMEK DEĞİLDİR. BENİM FİKİRLERİMİ, BENİM DUYGULARIMI ANLIYORSANIZ VE HİSSEDİYORSANIZ BU YETERLİDİR."

● "BENİM NAÇİZ VÜCUDUM ELBET BİR GÜN TOPRAK OLACAKTIR, ANCAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR."

● "ATATÜRK'ÜN TÜRK GENÇLİĞİNE HİTABESİ

● "NUTUK (SÖYLEV) - ANKARA, 20 EKİM 1927

● "MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TARAFINDAN 20 EKİM 1927 TARİHİNDE NUTUK'UN SONUNDA TÜRK GENÇLİĞİ'NE YÖNELİK YAPTIĞI KONUŞMADIR (SESLENİŞİ). NUTUK, ATATÜRK'ÜN KURTULUŞ SAVAŞI'NI ANLATTIĞI 15 - 20 EKİM 1927 TARİHLERİNDE CUMHURİYET HALK PARTİSİ 2. KONGRESİNDE OTUZ ALTI BUÇUK SAAT SÜREN TARİHİ KONUŞMASIDIR.

● "TÜRK GENÇLİĞİNE BIRAKTIĞIMIZ KUTSAL ARMAĞAN

● "SAYGIDEĞER BAYLAR, SİZİ, GÜNLERCE İŞLERİNİZDEN ALIKOYAN UZUN VE AYRINTILI SÖZLERİM, EN SONU TARİHE MAL OLMUŞ BİR DÖNEMİN ÖYKÜSÜDÜR. BUNDA, ULUSUM İÇİN VE YARINKİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DİKKAT VE UYANIKLIK SAĞLAYABİLECEK KİMİ NOKTALARI BELİRTEBİLMİŞ İSEM KENDİMİ MUTLU SAYACAĞIM.

● "BAYLAR, BU SÖYLEVİMLE, ULUSAL VARLIĞI SONA ERMİŞ SAYILAN BÜYÜK BİR ULUSUN, BAĞIMSIZLIĞINI NASIL KAZANDIĞINI; BİLİM VE TEKNİĞİN EN SON İLKELERİNE DAYANAN ULUSAL VE ÇAĞDAŞ BİR DEVLETİ NASIL KURDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞTIM.<

● "BUGÜN ULAŞTIĞIMIZ SONUÇ, YÜZYILLARDAN BERİ ÇEKİLEN ULUSAL YIKIMLARIN YARATTIĞI UYANIKLIĞIN VE BU SEVGİLİ YURDUN HER KÖŞESİNİ SULAYAN KANLARIN KARŞILIĞIDIR.

● "BU SONUCU, TÜRK GENÇLİĞİNE KUTSAL BİR ARMAĞAN OLARAK BIRAKIYORUM.  

EY TÜRK GENÇLİĞİ!

BİRİNCİ VAZİFEN, TÜRK İSTİKLALİNİ, TÜRK CUMHURİYETİNİ, İLELEBET, MUHAFAZA VE MÜDAFAA ETMEKTİR.

MEVCUDİYETİNİN VE İSTİKBALİNİN YEGANE TEMELİ BUDUR. BU TEMEL, SENİN, EN KIYMETLİ HAZİNENDİR. İSTİKBALDE DAHİ, SENİ, BU HAZİNEDEN MAHRUM ETMEK İSTEYECEK, DAHİLİ VE HARİCİ, BEDHAHLARIN OLACAKTIR. BİR GÜN, İSTİKLAL VE CUMHURİYETİ MÜDAFAA MECBURİYETİNE DÜŞERSEN, VAZİFEYE ATILMAK İÇİN, İÇİNDE BULUNACAĞIN VAZİYETİN İMKAN VE ŞERAİTİNİ DÜŞÜNMEYECEKSİN! BU İMKAN VE ŞERAİT, ÇOK NAMÜSAİT BİR MAHİYETTE TEZAHÜR EDEBİLİR. İSTİKLAL VE CUMHURİYETİNE KASTEDECEK DÜŞMANLAR, BÜTÜN DÜNYADA EMSALİ GÖRÜLMEMİŞ BİR GALİBİYETİN MÜMESSİLİ OLABİLİRLER. CEBREN VE HİLE İLE AZİZ VATANIN KALELERİ ZAPT EDİLMİŞ, BÜTÜN TERSANELERİNE GİRİLMİŞ, BÜTÜN ORDULARI DAĞITILMIŞ VE MEMLEKETİN HER KÖŞESİ BİLFİİL İŞGAL EDİLMİŞ OLABİLİR. BÜTÜN BU ŞERAİTTEN DAHA ELİM VE DAHA VAHİM OLMAK ÜZERE, MEMLEKETİN DAHİLİNDE İKTİDARA SAHİP OLANLAR GAFLET, DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDE BULUNABİLİRLER. HATTA BU İKTİDAR SAHİPLERİ ŞAHSİ MENFAATLERİNİ, MÜSTEVLİLERİN SİYASİ EMELLERİYLE TEVHİT EDEBİLİRLER. MİLLET, FAKRU ZARURET İÇİNDE HARAP VE BİTAP DÜŞMÜŞ OLABİLİR.

EY TÜRK İSTİKBALİNİN EVLADI!

İŞTE, BU AHVAL VE ŞERAİT İÇİNDE DAHİ, VAZİFEN; TÜRK İSTİKLAL VE CUMHURİYETİNİ KURTARMAKTIR! MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET, DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR!

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK - 20 Ekim 1927


Site Tasarımı ©2017 Yıldırım ALKAN. Tüm Hakları Saklıdır.
web
counter